Grape

Sprzęt do ćwiczeń online

Pomysły na domową siłownię

Pomysły na domową siłownię

Siłownia w domu to ciekawa alternatywa dla klubu fitness. Być może nie będzie tak dobrze wyposażona, ale nie trzeba też martwić się tłokiem czy kolejką do ulubionych przyrządów. Domowa siłownia początkowo bywa sporą inwestycją, ale w dłuższej perspektywie czasu przekłada się na oszczędności finansowe. Wynikają one głównie z wykluczenia kosztów dojazdu oraz karnetu w centrum fitness. Wcześniej trzeba jednak zorganizować własny sprzęt do ćwiczeń. Jak zaplanować domową siłownię?

Na małej i dużej powierzchni

Wbrew pozorom siłownię da się zorganizować nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku. Co najwyżej trzeba być przygotowanym na każdorazowe chowanie sprzętu po zakończonym treningu. W ofercie sklepów sportowych jest obecnie mnóstwo ciekawych rozwiązań, ułatwiających podejmowanie aktywności także na niewielkiej powierzchni. Za przykład niech posłużą:

  • stepper,
  • mata do ćwiczeń,
  • para ciężarków,
  • piłka gimnastyczna.

Ta ostatnia zajmuje nieco więcej miejsca, ale można ją wykorzystać na wiele sposobów. Zastąpi krzesło, będzie wygodnym podnóżkiem, a nawet da się na niej pracować przy komputerze. Szczęśliwi posiadacze większej powierzchni powinni natomiast pomyśleć o wydzieleniu siłowni w osobnym pomieszczeniu. A przynajmniej zorganizowaniu jej w miejscu, które będzie się kojarzyło z wysiłkiem fizycznym. Podział domu czy mieszkania na strefy sprzyja działaniu i podnosi komfort codziennego życia. Sprzęt do ćwiczeń można wówczas wybierać nieco bardziej swobodnie. Do najpopularniejszych elementów wyposażenia domowej siłowni należy mata, orbitrek, bieżnia, zestaw ciężarków czy skakanka.

Sprzęt uniwersalny czy dopasowany do indywidualnych potrzeb?


Od czego zacząć wyposażanie siłowni? Można skorzystać z listy najpopularniejszych przyrządów do ćwiczeń. W myśl zasady, że muszą działać, skoro są tak chętnie wybierane. Jeżeli ma się trochę czasu i determinacji, warto wybrać się na siłownię i spróbować treningu na różnych rodzajach sprzętu. Najlepiej inwestować w przyrządy, na których ćwiczy się przyjemnie i do tego pracuje nad realizowaniem indywidualnych celów. Niektórzy chcą wyszczuplić nogi, inni skupiają się na mięśniach brzucha. Powiększa się także grono osób, dla których najważniejsze jest wzmacnianie ogólnej kondycji. W tym celu najlepiej zainwestować na początku w matę, ciężarki oraz gumy do ćwiczeń. Osoba wyposażona w taki sprzęt nie będzie się nudziła podczas kolejnych treningów. A interesujący plan zajęć to dobry krok w kierunku wypracowania trwałych nawyków oraz podejmowania regularnej aktywności fizycznej. W miarę czynionych postępów można inwestować w kolejne przyrządy.

Woman obraz autorstwa lyashenko - www.freepik.com

Jolka